6th Joint Conference of the DGHM & VAAM

72nd Annual Meeting of the German Society for Hygiene and Microbiology (DGHM)
Annual Meeting 2020 of the Association for General and Applied Microbiology (VAAM)
08–11 March 2020 • Leipzig (Germany)

Organisational Remarks

Programme

Print-File

Mini Symposia of the Special Groups

Title: Recent Challenges in Bacterial Systematics

  Recent challenges in bacterial systematics: reclassification of mollicutes
Daniel Brown (Gainesville, FL/USA)
  Taxonomy of the genus Lactobacillus: Description of 24 novel genera and emended description of the genus Lactobacillus Beijerink 1901
Charles M. A. P. Franz (Kiel/DE)
  The disruptive effects of nomenclature: time to abandon trivia
Brian J. Tindall (Braunschweig/DE)

Title: Space Microbiology: Current Experiments & Outlook
Monday, 9 March 2019 | 18:00–20:30  

Chairs Katharina Siems, Ralf Möller (Cologne/DE)
18:00–18:05 Welcome
Ralf Möller (Cologne/DE)
18:05–18:25 Key note: Overview of NASA aerobiology research activitie
David Smith (Washington, D.C./USA)
18:25–18:40 Efficiency of two antimicrobial surface coatings, AGXX® and GOX, in the reduction of bacterial contamination during the SIRIUS-19 simulated space mission
Daniela Wischer
18:40–18:55 Staphylococci in space - Characterization of a Staphylococcus capitis ISS isolate for the upcoming space flight project (BIOFILMS)
Katharina Siems (Cologne/DE)
18:55–19:10 Ralstonia prophages as indicators of dispersal over the space analogue Antarctica
Janina Rahlff (Essen/DE)
19:10–19:25 Discovering the Earth’s extremes – Bioprospecting for extremozymes in volcano-associated habitats in Costa Ric
Anna Krüger (Hamburg/DE)
19:25–19:45 Key note: Fungal biotechnology in space: Why & How?
Vera Meyer (Berlin/DE)
19:45–20:00 Mold in space: Aspergillus niger adaptation to space radiation and microgravity
Marta Cortesao (Cologne/DE)
20:00–20:15 Exocube: An astrobiological exposure platform for in-situ monitoring of microbial samples on board the International Space Station
David Burr (Berlin/DE)
20:15–20:30 In search for Iranian extremists
Jens Rudat (Karlsruhe/DE)
20:30 Summary and farewell
Ralf Möller (Cologne/DE)